Fotka dne Fotka dne

Kalendář

 

Svátky

Počasí

Dlouhodobá předpověď počasí

Hodnocení stránek Hodnocení stránek

Průměr (1 Hlasuj)
Průměrné hodnocení je 4.0 hvězdiček z 5.

Informace o Pasekách Informace o Pasekách

Obec Paseky

 
Obec Paseky se nachází v rekreační oblasti středního Povltaví a Píseckých hor. Leží přibližně 8 km vzdušnou čarou jihovýchodně od Písku. Asi v šestikilometrové vzdálenosti východním směrem, za Píseckými horami, probíhá tok Vltavy. Součástí obce Paseky je osada Nuzov. Obec Paseky je součástí Svazku obcí regionu Písecko a Dobrovolného svazku obcí Blanicko-otavského regionu. Přímo v Obci Paseky je ubytovna Václavka, ideální výchozí bod pro pěší i cykloturistické výlety po Píseckých horách. V devadesátých létech 20. století proběhla oprava kaplí v Pasekách a v Nuzově, rekonstrukce obecního úřadu, budování vodovodu (vlastní realizace v r. 2001), oprava kampeličky na obecní byty a obchod a přístavba kuchyně k penzionu. Z posledních akcí je nutné zmínit úprava lokality U PECE realizovaná za podpory NADACE ČEZ, rekonstrukce cesty k Nuzovu s podporou Státního zemědělského intervenčního fondu a dále také výstavba kanalizačních přivaděčů a biologické čistírny odpadních vod v Pasekách za podpory Ministerstva zemědělství.

Okres Písek

Okres
Písek
Kraj Jihočeský kraj
Sídlo okresu Písek
Rozloha 1 126,84 km²
Počet obyvatel
 •   hustota zalidnění
70 996 (2009)
63 ob./km²
Počet obcí
 •   z toho měst
 •   z toho městysů
75
5
1
LAU 1 CZ0314
SPZ před 2001 PI
Poloha okresu Písek v rámci kraje a ČR
OpenStreetMap: mapová data

Okres Písek je okresJihočeském kraji. Jeho sídlem je Písek, který se nachází v jeho jihozápadní části. Rozloha okresu činí 1 126,84 km², počet obyvatel čítá 70 144 osob (hustota zalidnění je 62 obyvatelé na 1 km²). V okrese Písek se nachází 75 obcí, z toho 5 měst a 1 městys.

Sousedí s jihočeskými okresy České Budějovice, Tábor a Strakonice a středočeskými okresy Příbram a Benešov. Písek a Milevsko jsou města s pověřeným obecním úřadem.

31. prosinci 2003 měl okres celkovou plochu 1 138,13 km², z toho:

  •   55,97 % zemědělských pozemků, které z 75,77 % tvoří orná půda (42,41 % rozlohy okresu)
  •   44,03 % ostatní pozemky, z toho 74,48 % lesy (32,79 % rozlohy okresu)

Severní část okresu je více zvlněná a větší plochu zde zaujímají lesy, naopak jižněji od Písku je krajina rovinatá s velkým významem zemědělství a rybníkářství. Rozsáhlé lesní plochy se nacházejí také i v Píseckých horách a údolí řek Otavy, Vltavy, Skalice a Lomnice.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Okres_Písek


 


Obec Nuzov Obec Nuzov

NUZOV

Nuzov je malá vesnice, část obce Paseky v okrese Písek. Nachází se asi 1,5 km na jih od Pasek. Je zde evidováno 15 adres. Trvale zde žije 16 obyvatel. Více viz fotogalerie

Historie

Ves byla založená lesními dělníky z nedalekých Semic kolem roku 1710. Nuzovem vedla stará císařská cesta z Písku do Českých Budějovic. Vybíralo se zde mýto, bývala zde budova Mejtovny. Ve vesnici prosperovalo několik zájezdních hostinců (u Houdků čp. 4, u Horníků čp. 8, u Peklů čp. 5). Poslední hostinec byl zrušený roku 1948. V čp. 1 u Šoudelů byla myslivna. V čp. 3 u Cimburů bývala hajnice. V druhé polovině 18. století byla postavená návesní kaple. V třicátých letech minulého století zde žilo sto obyvatel. Tento počet se postupně snižoval. V roce 1890 byla zasazena staletá lípa a vedle ní byl vztyčen kříž.

Památky

  • Návesní kaple je zhruba uprostřed vesnice. Nad vchodem do kaple je tento nápis: Pochválen buď Pán Ježíš Kristus
  • Pod Nuzovským vrškem u staleté lípy se nachází kříž na vysokém kamenném podstavci. Kříž nechal vztyčit místní občan Matěj Žofka okolo roku 1890. Na obdélníkovém štítku je tento nápis: POCHVÁLEN BUĎ PÁN JEŽÍŠ KRISTUS
  • U křížku pod Nuzovským vrchem roste staletá lípa. Byla zasazená okolo roku 1890. Původně byly zasazeny dva stromy, ale jedna lípa uschla. Také je zasadil Matěj Žofka.
  • Stará císařská silnice, která vedla z Písku do Českých Budějovic. Místo pod Nuzovským vrškem bylo pokládané za nejkrásnější část této silnice.

Partnerské organizace Partnerské organizace

JE Temelín

TemelínkyDobrovolý svazek obcí Blanicko-otavského regionuNadace ČEZ

Vodňanská ryba